Květen 2011

Vyvěsí Oceláři dresy pod strop?

22. května 2011 v 19:26
Třinecký klub je jedním z mála, který ještě nevyvěsil svým legendám dresy pod strop hokejové Arény. Proč by se obřad nemohl konat například na začátku příští sezóny ? No jo, ale kdo by si zasloužil mít dres pod střechou ? Určitě ti , na které se chodili diváci dívat, kvůli kterým stálo za to, mrznout na zimáku, když neměl zdi, nebo dokonce ještě i střechu(Střecha se dělala v roce l974, zdi přibyly až za 13 let. )

Podíváme-li se do historie třineckého hokeje, tak " Na Lesní" ( otevřeno od 17.2. 1967) se chodilo například na Jana Salaye. Víte vůbec kdo to byl ? Honza Salay byl tvrďák. Obránce, který nikdy neuhnul, hodně často někoho poslal i za mantinel. Když bylo třeba, hrál i se zlomenou rukou. Do Třince přišel v roce 1970. Po kariéře klub dokonce i chvíli trénoval (1983), pak se věnoval mládeži. Deset let po Salayovi přišli další výrazné osobnosti - Jirka Kobzík a Eduard Schaffartzik. První výrazný " Prajzák" v historii klubu. Dalším by mohl být Petr Ochman st. Golman, který chytal od sezóny 1973-74. Pamatuje si ještě někdo Jindřicha Mucinu, hráče a trenéra? Krotáka, Běhala s Blažkem ? Měl by tam být i Moravec. Ne David, ale Boleslav, otec zakladatel z roku 1929.

Skutečnou první třineckou hvězdou, jejíž jméno diváci houfně skandovali, byl Petr ZACHAR, superhvězda týmu konce let osmdesátých. Prosadil se následně i v extralize - Gottwaldově, Vítkovicích a Olomouci.
Z extraligových hráčů, které prošly Třincem, se zdá být jasný Richard Král. Dres mít nemůže. Ještě hraje. (Naštěstí). Stejně jako Jan Peterek. Martin Vojtek byl nejlepší golman ( ještě jednou někdo napíše statistický, tak mě naštve ! ) extraligy a drží rekord v neprůstřelnosti . Taky ještě hraje a pro Oceláře udělal opravdu hodně. Když hvězdy selhávaly, nastupoval " Kokin". Zasloužil by si dres?

Oceňují se i trenéři. Pavel Marek nás dotáhl k titulu. Nemá stejnou hodnotu i postup do extraligy ? Těžká to volba. Chtělo by to nějakou komisi.
Napadl mě třeba také Petr Zajonc, ale to by se musel trefit v závěru finále play off 1.ligy s Hradcem Králové. Stal by se nesmrtelným. Jak málo chybí. Byl to náš odchovanec, ale v kádru byl jedním z mnoha. Dochází mi fantazie.

Dresy pod stropem, vyjadřují historii klubu, vztah ke svým legendám. Už tam měly být. Čí budou? A kdy ?